La Paz

Hlavné mesto.
La Paz je hlavné mesto Bolívie, i keď podľa ústavy ním je takmer 400 kilometrov vzdialené Sucre. La Paz je administratívnym, ekonomickým aj kultúrnym centrom Bolívie, a aj domáci ho často označuj ako hlavné mesto.

Založenie La Paz.
Najväčšie mesto Bolívie bolo založené v roku 1548 v Andách ako Nuestra Señora de La Paz v nadmorskej výške 4000 metrov. V súčasnosti je najvyššie položeným hlavným mestom na svete. Na predmestí nájdeme kedysi chudobné El Alto, dnes tvoria neuveriteľne rýchlo sa rozvíjajúcu aglomeráciu, kde žije viac ako 2 milióny obyvateľov.

El Alto sa nachádza v nadmorskej výške o výške o takmer 500 metrov nižšie a tvorí vstupnú bránu do La Paz.

La Paz je právom označované za mesto mladých. Nájdete tu nielen 22 univerzít, ale v lete hostí mnoho festivalov a  výstav.

Pamiatky a zaujímavosti:

Ulica Sagarnaga nachádza sa južne od Plaza San Francisco, a je hlavnou turistickou tepnou v La Paz. Nájdete tu množstvo obchodov, obchodíkov so suvenírmi, hotelov aj hostelov, kaviarni a cestovných kancelárii.

Mercado de Hechiceria or Mercado de las Brujas (Čarodejnícky trh) – nájdete na Calle Linares medzi Sagarnaga a Santa Cruz. Môžete tu kúpiť embriá lamy, ktoré vkladajú domáci do každých základov nového domu, sušené žaby, rituálne figúrky a afrodiziaká. Rovnako si môžete kúpiť Charango alebo iný bolívijsky hudobný nástroj.

Mercado Negro (Čierny trh) nájdete tu množstvo oblečenia, domáce potreby, alkohol, a iné výrobky od mnohých predajcov

Calle Jaen je jedným z mála miest v meste, so zachovalými koloniálnymi budovami. Aj v súčasnej dobe sú obývané,  prípadne sa v nich nachádzajú zaujímavé múzeá.

Plaza Murillo nájdete vládne budovy a mestskú katedrálu.

Valle de La Luna pôsobivé miesto s neskutočne, zvetranými horninami nachádzajúce sa mimo La Paz. Dostanete sa sem mestským autobusom alebo taxíkom.

Vo štvrtok a nedeľu v El Alto nájdete obrovský trh kde môžete nájsť množstvo oblečenia, suvenírov, tovarov každodennej spotreby ale predovšetkým starožitností.

Múzeá:

Múzeum San Francisco na plaza San Francisco je obnovený komplex, ktorý ukrýva mnohé z najdôležitejších historických momentov Bolívie, vrátane zrodenia revolúcie za nezávislosť v roku 1809. Po výstupe na kostolnú vežu získate neopakovateľný panoramatický pohľad na mesto a štvrte Mestizo. Sprievodcovia hovoria plynule španielsky a anglicky.

Museo de Arte Contemporaneo (múzeum moderného umenia)  nachádza sa tu stála zbierka umenia, ktorá obsahuje mimo iné veľa diel renomovaných maliarov Aymara Maman Maman. V prízemí nájdete práce študentov výtvarného umenia. Vstup je zadarmo.

Múzeum koky na Calle Linares, sa teší mimoriadnej obľube turistov. Ponúka informácie o histórii a význame rastliny koka, vrátane vplyvu americkej vojna proti drogám. Informačné materiály sú v rôznych jazykoch. Návštevníci dostávajú zadarmo vzorky koky.

Museo de Instrumentos Musicales de Bolivia (múzeum bolívijských hudobných nástrojov) ponúka rozsiahlu zbierku hudobných nástrojov z Bolívie, ale aj susedných krajín. Niektoré nástroje si môžete v múzeu sami vyskúšať. Múzeum založil Ernesto Cavour, objaviteľ, vynálezca Charanga.

Museo de kovy preciosos Precolombinos (múzeum drahých kovov) nájdete na Calle Jaen a ukrýva predkolumbijské poklady zo zlata a striebra.

Museo de Textiles Andinos Bolivianos (múzeum textilu Ánd a Bolívie) na Plaza Benito Juarez. Nájdete tu veľké množstvo textilných výrobkov zo všetkých častí Bolívie a zobrazuje históriu obliekania ľudí z Ánd. Súčasťou múzea je aj obchod.